انجیر هندی

این درخت به انجیر معابد شهرت دارد و بومی شرقی آسیاست. در ایران نیز در شهرهای چابهار، نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان، کرانه دریای عمان، جزایر و بنادر جنوب کشور از میراث طبیعی سبز و با ارزش به شمار می رود و به نام های مکرزن، لور، لول و در جزیره خارک، لیل و در جزیره کیش لیر نامیده می شود، این درخت که از یک دانه، جوانه زده و در خاک رشد می کند به تنهایی عظمت و شکوه یک جنگل را دارد و از جاذبه های گردشگری است.

مشخصات ظاهری

نام فارسیانجیر هندی
نام های دیگرBanyan,Audrey
بومی منطقههند
از خانوادهMORACEAE

انجیر هندی یکی از بزرگترین درختان در جهان از نظر میزان مساحتی که اشغال می کند، می باشد.
این گیاه قابل نگهداری به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه و ادارجات، بانک ها نیز می باشد.

این نوع انجیر که بومی هند ، سریلانکا و پاکستان است، اغلب در اطراف معابد کاشته شده و توسط هندوها و بودایی ها مقدس شمرده می شود.

این درخت عریض ترین درخت در آسیا و یا حتی دنیا به شمار می رود تنه چوبی خاکستری رنگ آن تا بیش از 20متر رشد می کند و ساقه های آن مملو از برگ های بیضی شکل براق سبز به طول 20 تا 25 سانتیمتر است، میوه این گیاه مثل انجیر خوراکی نیست ولی منحصر به فرد و به رنگ ارغوانی و به اندازه یک فندق می باشد و خوراک مغذی برای جانداران بومی این مناطق به شمار می رود و میمون ها و سار و سایرین از آن تغذیه می کنند.

نکته متمایز کننده این درخت از سایر هم خانواده های خود و درختان دیگر این است که وقتی شاخه های آن بلند شدند به پایین سرازیر می شود و در خاک دوباره ریشه می دوانند، این درخت مقدس که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم مردمان سرزمین خود دارد از قدمت طولانی برخوردار است و میراث طبیعی گرانبهایی است که باید بقای آن را برای نسل های آتی تضمین نمود و آن را حفظ کرد.

محیط رشد گیاه در خانه باید در منطقه ای نیم سایه یا در حد نور متوسط باشد ولی در خارج از منزل به صورت نیم آفتاب با مشتقات جزئی سایه مناسب رشد می باشد.

نیاز رطوبت گیاه در بیرون خانه خیلی کم می باشد، اما به عنوان یک گیاه آپارتمانی، انجیر هندی خاک با زهکشی خوب را می پسندد اما این گیاه خاک با رطوبت کم را نیز دوست دارد؛ بین هر بار آبیاری اجازه دهید خاک آن کاملاً خشک شود سپس به طور اشباع آبیاری نمایید.

آبیاری بیش از حد کم یا زیاد می تواند منجر به زرد شدن برگ ها شود.

تکثیر این گیاه از طریق قلمه می باشد.

شرایط نگهداری انجیر هندی

خاک و تغذیه‎‎خاک ‏جنگلی یا ‏مخلوطی ‏از ‏خاک ‏برگ ، ‏خاک ‏معمولی و ‏ماسه
دمای ایده آل محیط‏20 درجه ‏سانتیگراد
آبیاری و رطوبتکمی ‏مرطوب
نور‎ ‎محیط متوسط