اَنجیر چسب

گیاه انجیر چسب هم یک گونه از گیاهان پیچک می‌ باشد که به طور طبیعی در محیط های باز با تکیه بر چیزهای دیگر بالا می‌ روند. همچنین این گیاه به عنوان گیاهی تزئینی در خانه هم پرورش می‌ یابد. گیاه انجیر چسب یک گونه گیاه پیچک همیشه بهار بوده که ممکن است روی دیوارها و یا خانه‌ های بزرگ بیرون از شهر دیده باشید. در داخل خانه ، بهترین محیط پرورش آن‌ها ، سبدهای آویز و یا هر چیز دیگری که بتواند از آن بالا برود ، می‌باشد.

انجیر چسب یک گیاه بالارونده از آسیای شرقی است، دمای بین ۱۳ تا ۱۴ درجه ایده‌آل آن است و باید از نور مستقیم آفتاب محافظت شود.

برگ‌های قلب شکل گیاه انجیر چسب تقریبا تا ۳ سانتی‌‌متر رشد می‌‌کند و یک ریسه‌ چوبی مانند شاخه نیز دارند.

نام دیگر گیاه “فیکوس پامیلا” است، این گیاه بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی است. همانطور که گفتیم، گیاه از خانواده فیکوس است و بر خلاف دیگر اعضای راست قامت خانواده‌اش، انجیر چسب به صورت رونده رشد می‌کند.

پامیلا یکی از بهترین و خوش اخلاق‌ترین گیاهان رونده است. این گیاه برای کاشت در تراریوم هم مناسب است، همچنین می‌تواند به عنوان پوشاننده زمین هم به کار رود. اگر آن را در گلدان بکارید، بعد از پر کردن سطح گلدان به زیبایی از لبه‌ها آن آویزان می‌شود.

در مناطقی با آب و هوای گرم از انجیر چسب برای پوشاندن زمین استفاده می‌کنند. این گیاه می‌تواند هرس شدید را تحمل کند.

نکات کاربردی دیگر

* این گیاه خزنده اغلب به عنوان گیاه خانگی محسوب می شود و برای تزیین دیوار ها استفاده می شود، بسیار سریع رشد می کند و تا زمانی که در خاک مناسب باشد، نیاز کمی در به مراقبت دارد، در ارقام و رنگ های مختلفی وجود دارد.

* این گیاه در آب و هوای گرم، بهتر است در بیرون از خانه نگهداری شود.

* نکته مهم درباره این گیاه که نباید فراموش کنید این است که برای سگ‌ ها و گربه‌ ها سمی می‌باشد.

مشخصات ظاهری

نام فارسیانجیر چسب
نام های دیگرفیکوس پامیلا
بومی منطقهشرق آسیا
از خانواده MORACEAE

روش های نگهداری

نگهداری از گیاه انجیر چسب، آسان است و معمولا اتفاقی نمی‌تواند جلوی رشد این گیاه را بگیرد، اما این گیاه احتیاج به هرس شدن دارد تا به اندازه‌ دلخواه شما باقی بماند. خبر خوب این است که می‌توانید این گیاه را هر چقدر که دوست دارید هرس کنید. بهترین زمان هرس کردن گیاه فصل بهار است. به طور کلی هیچ سقفی برای رشد طولی آن وجود ندارد، اما فقط نزدیک ده سانتی‌متر در ارتفاع قد می‌کشد.

دما
این گیاه در دمای بین ۱۳ تا ۲۴ درجه‌ی سانتی‌گراد بهترین رشد را دارد. هر چد در دماهای پایین‌تر و بالاتر نیز زنده می‌ ماند.

نور
این گیاه را می‌ بایست از نور مستقیم خورشید حفظ کرد و فقط فضای روشنی را برای آن فراهم نمود. این گیاه همچنین در شرایط کم‌ نوری هم تحمل خوبی دارد.

آبیاری
در بهار و تابستان آن‌ قدر در گلدان آب‌ بریزید تا از زیر گلدان نشت کند و خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، سپس سینی زیر گلدان را بردارید تا باعث پوسیدگی ریشه‌ گیاه نگردد. در طول زمستان آبیاری را کمتر کرده و خاک را از آب اشباع نکنید.

خاک
یک خاک خوب با هوادهی خوب به ریشه‌ گیاه کافی می‌باشد.

تعویض گلدان
گیاه انجیر چسب علاقه‌ای به تعویض گلدان ندارد، اگرچه مایل است ریشه‌¬هایش را به اندازه‌ برگ‌¬هایش گسترش دهد، پس بهتر است هر دو سال یک‌بار گلدانش را عوض کرده و ریشه‌های فرعی که از ریشه‌ اصلی بیرون زده است را ببرید، البته اگر از گلدان بزرگ‌‌تری استفاده می‌‌کنید نیازی به هرس کردن ریشه‌‌ها نیست، هرس کردن ریشه باید در طول بهار و بعد از هرس کردن گیاه انجام شود.

کوددهی
از یک کود مایع رقیق ماهی یک بار در طول بهار و تابستان استفاده کنید.

رطوبت
رطوبت معمول اتاق کافی است.

تکثیر
گیاه انجیر چسب از طریق قلمه گرفتن به سادگی تکثیر می‌‌شود، فقط کافی است قلمه را در گلدانی بکارید.