ایکمیا فاسکیاتا

ایکمیا دارای 50 گونه است که بیشتر متعلق به حاره ای گرم و مرطوب می باشند، در زیست گاه های طبیعی خود بیشتر بر سطح درختان و گیاهان دیگر رشد می نمایند، برخی از گونه ها گیاهان زیبای آپارتمانی و گلخانه ای را تشکیل می دهند.

برگ های کلفت گراس مانند ایکمیاها در پایین به صورت تجمع فشرده رشد نموده و در بالا باعث ایجاد یک کوزه مانندی می شوند، در مناطق طبیعی این کوزه مانند ها برای ذخیره آب باران است، چون اغلب به صورت اپی فیت روی گیاهان دیگر می رویند بنابراین ریشه در خاک قرار ندارد که آب را از طریق خاک جذب نماید، این گیاهان تقریبا همیشه سبز هستند گل های زیبای نسبتا دائمی تولید می کنند و برگ های آن ها نسبتا خشن و در حاشیه خار دار است.

ایکمیا ها را در خاک سبک و عاری از گچ و آهک بکارید و در جای گرم و در نور کافی ولی نه در آفتاب مستقیم قرار دهید، آن ها به آبیاری کمی نیاز دارند، مخزن کوزه مانند را همیشه پر از آب نگاه دارید، با کود مایع تغذیه نمائید.

کود را می توان با آب مخلوط و به صورت اسپری به آن ها داد، خاک بایستی با زهکشی کامل باشد تا نشت آب اضافی انجام گیرد، رطوبت یک اصل مهم برای گیاه می باشد، این کار را می توان از طریق اسپری برگ ها، پر کردن مخزن کوزه مانند از آب و مرطوب نگاه داشتن اطراف گیاه انجام داد.

تکثیر ایکمیا

این گیاهان پس از آن که به حد بلوغ رشد نموده و پس از گلزائی معمولا جوانه هائی را به صورت رونده مانند ایجاد می نمایند. بهترین راه تکثیر گیاه ایکمیا از طریق همین گیاهچه های کوچک است، هنگامی که این گیاهچه ها تقریبا به نصف اندازه گیاه مادر رشد کردند، آن ها را می توان کاملا از نزدیک گیاه مادر با یک چاقوی تیز قطع نمود و در گلدان جداگانه کاشت و از آنها مراقبت نمود تا ریشه داده و بزرگ شوند، گونه آپارتمانی متداول آن Aechmeafasciate می باشد.

شرایط نگهداری ایکمیا فاسکیاتا

خاک و تغذیه‏ مخلوطی از پیت و خاک برگ ‏
دمای ایده آل محیط‏ ‏ 26 درجه سانتیگراد
آبیاری و رطوبتمرطوب
نور محیط‏ خیلی زیاد ‏

مشخصات ظاهری

نام فارسیایکمیا فاسکیاتا
نام های دیگرنوکی, ایکمیا, آكمئا
بومی منطقهمکزیک و جنوب امریکا
از خانوادهآناناس - BROMELIACEAE